Letní inspirace

Průvodce perfektní dovolenou

Ať už plánujete letní útěk na chatu nebo si chcete užít slunečné dny u moře, máme pro vás tipy, jak si užít dovolenou na maximum. Poradíme vám, jak bojovat s hmyzem, aby vám neotrávil celou dovolenou. Naučíme vás jednoduché, a přitom delikatesní recepty. Navíc vám prozradíme, kde najdete ty nejkrásnější pláže pod středomořským sluncem.

Připravte se na nezapomenutelné léto!

Pojedu
na chatu

Léto je tady a s ním i tolik vytoužený čas strávený na chatě. Ale co když váš klid a mír narušuje otravný hmyz nebo nechuť vymýšlet, co si zase uvařit?

Jak se zbavit komárů a mravenců?

Jednoduché a ekologické řešení je použití citronely nebo levandulového oleje – hmyz to nesnáší. Proti mravencům je účinná hranice vytvořená z křídy. Když jsme vyřešili problém s obtěžujícím hmyzem, je na čase se naučit přípravu delikatesního hamburgeru.

Srdcem každého hamburgeru je placka z mletého masa, která má optimální poměr libového ořezu a chuck rollu. Důležitá je také hrubost mletí masa, která má zachovat jeho přirozenou strukturu. Autentická chuť masa se rozvine díky pepři a soli – nic víc není potřeba.

Náš hit na letošní sezónu je smash burger neboli ‚zmáčknutý burger‘. Nejraději k jeho přípravě používám chlazený burger Pepř a sůl z makro ČR, který je bez přidaných konzervantů a barviv. Tepelná úprava masa je díky ‚zmáčknutí‘ o 50 % rychlejší a maso přitom zůstává šťavnaté. Burger se skládá jen z 5 ingrediencí, je tedy velmi jednoduchý na přípravu, a přesto velice chutný,“ říká Dominik Unčovský, ambasador Makro Akademie a vítěz národního kola Bocuse d'Or.

Hamburger můžete připravit i na elektrickém grilu. Jaký příkon by měl mít?

Příkon elektrických grilů je mezi 1200 a 2200 W. Nemá smysl řešit spotřebu, protože čím nižší příkon bude mít, tím pomaleji se bude rozehřívat,“ říká Jiří Matoušek ze společnosti Centropol. A když už jsme u spotřeby, máte na chatě klimatizaci, nebo o jejím pořízení uvažujete?

Jak na chatě ušetřit za energie?

Ideální pro odběrná místa s nízkou spotřebou, jako jsou chalupy, garáže a další objekty, je tarif elektřiny Mini. Pro jakýkoliv objekt s nízkou spotřebou je Mini ideální volba. Díky nízkému fixnímu měsíčnímu poplatku totiž platíte prakticky jen za elektřinu jako takovou bez zbytečných nákladů navíc. Pokud tedy máte roční spotřebu do 1,2 MWh, Mini je pro vás jako stvořený a dosud nemá na trhu konkurenci. S nízkým fixním měsíčním poplatkem a fixní cenou na dva roky, jde o výhodnou volbu pro každého chataře a zahrádkáře,“ říká Jiří Matoušek ze společnosti Centropol. Pro ty, kteří mají vyšší spotřebu elektřiny, je vhodné sledovat vývoj na trhu a zvážit fixaci ceny na jeden rok. To vám umožní držet výdaje pevně pod kontrolou v době, kdy se ceny energií mohou měnit.

S výhodnou cenou energií se už ani na chatě nemusíte bát zchladit pomocí klimatizace.

A co se osvěžit sklenkou s hříšným ovocem?

18+ Recept je určen pro osoby starší osmnácti let

Představte si horké letní odpoledne, slunce svítí a vy máte chuť na něco osvěžujícího. Co by to mohlo být? Ledová limonáda? Ovocný koktejl? Možná. Ale co se o svém zaslouženém volnu trochu více rozmazlit? Ďábelsky jednoduchý recept kombinuje požitek Dort-želé Dr. Oetker s pikantním twistem oblíbené vodky. A výsledek? Dokonalá směs sladkého a osvěžujícího letního drinku, který se skvěle hodí i pro grilovací party.

Samotné Dort-želé Dr. Oetker ale především skvěle zachovává čerstvost ovoce, což nejen v letních měsících oceníte při tvorbě ovocných dezertů. Pod tenkou vrstvou želé získává totiž ovoce nádherný lesk a zároveň zůstane krásně čerstvé jako právě utržené.

Letní želé s vodkou

8 porcí, 10 minut přípravy

Ještě potřebujete

  • 8 malých likérových skleniček
  • papírové deštníčky
  1. Dort-želé povařte se šťávou, vodkou a cukrem podle návodu na obalu. Obvod skleničky namočte ve vodce a obalte cukrem. Želé nalijte do skleniček a nechte v chladničce asi hodinu ztuhnout.
  2. Před podáváním ozdobte ovocem a papírovým deštníčkem.
  3. Dobrou chuť!

Víte, že...

ovoce pod tenkou vrstvou Dort-želé Dr. Oetker zůstává stále šťavnaté a navíc získá i neodolatelný lesk? Oslníte tím nejen své chuťové buňky, ale také své blízké.

Chcete mnohem více inspirace s želé?
Najdete ji na této stránce.

Plánujete i dovolenou u moře?

Pojedu
k moři

Nebuďte skromní. Letos si zkrátka zasloužíte nádherné písečné pláže! Prozradíme vám, kde je najdete. A aby vám dovolenou nic nezkazilo, poradíme, jakým nejčastějším chybám se musíte během cestování vyhnout.

5 chyb Čechů při cestování do zahraničí

1. Nedostatečné krytí: Mnoho Čechů si sjedná cestovní pojištění s nízkými limity, což může vést k vysokým výdajům z vlastní kapsy v případě nehody nebo nemoci.

2. Ignorování výluk: Běžnou chybou je nepřečtení si pojistných podmínek, kde mohou být skryté výluky, jako jsou chronická onemocnění nebo rizikové sporty, které nejsou kryty.

3. Přehlížení rizikových sportů: Často se stává, že cestovatelé podceňují rizika spojená s rizikovými sporty a nezahrnují je do svého připojištění. „Milovníkům ferrat se snadno může stát, že jejich připojištění pokrývá pouze výstup do určité nadmořské výšky,“ říká Pavel Jechort, Chief Marketing & Product Officer z AXA Partners CEE.

4. Nepojištění odpovědnosti: Mnozí cestovatelé podceňují důležitost pojištění odpovědnosti, které může pokrýt škody způsobené třetím osobám. „Představte si, že v restauraci někomu nedopatřením vylijete sklenku vína na oblečení od velmi drahé módní značky. Bez pojištění se vám pohodová večeře rázem promění ve finanční noční můru,“ říká Pavel Jechort, Chief Marketing & Product Officer z AXA Partners CEE.

5. Nepojištění domácích mazlíčků: Častou chybou je, že Čechy nenapadne připojistit svého psa nebo kočku. Jenomže i jim se na dovolené může něco stát, což není levná záležitost. Na toto myslí AXA cestovní pojištění v balíčku Excelent, který mimo jiné zahrnuje i připojištění domácích mazlíčků.

1. Nedostatečné krytí: Mnoho Čechů si sjedná cestovní pojištění s nízkými limity, což může vést k vysokým výdajům z vlastní kapsy v případě nehody nebo nemoci.

2. Ignorování výluk: Běžnou chybou je nepřečtení si pojistných podmínek, kde mohou být skryté výluky, jako jsou chronická onemocnění nebo rizikové sporty, které nejsou kryty.

3. Přehlížení rizikových sportů: Často se stává, že cestovatelé podceňují rizika spojená s rizikovými sporty a nezahrnují je do svého připojištění. „Milovníkům ferrat se snadno může stát, že jejich připojištění pokrývá pouze výstup do určité nadmořské výšky,“ říká Jan Čupa, ředitel AXA Assistance.

4. Nepojištění odpovědnosti: Mnozí cestovatelé podceňují důležitost pojištění odpovědnosti, které může pokrýt škody způsobené třetím osobám. „Představte si, že v restauraci někomu nedopatřením vylijete sklenku vína na oblečení od velmi drahé módní značky. Bez pojištění se vám pohodová večeře rázem promění ve finanční noční můru,“ říká Jan Čupa ze společnosti AXA.

5. Nepojištění domácích mazlíčků: Častou chybou je, že Čechy nenapadne připojištění svého psa nebo kočky. Jenomže i jim se na dovolené může něco stát. Na tohle myslela pojišťovna AXA a balíček Excelent mimo jiné zahrnuje i pojištění domácích mazlíčků.

Pláže jako z plakátu

Většina chorvatských pláží se chlubí Modrou vlajkou, takže tato balkánská země je sázkou na jistotu. Oslnivě bílý písek najdete na vyhlášené pláži Sakarun. Nejdelší písečnou pláží Chorvatska je Kraljičina Plaža. Na ostrově Rab najdete dvě písčité pláže Sahara a Ciganka a jejich součástí jsou i přírodní nudapláže. Pokud cestujete s dětmi, přijde vám vhod krásná písčitá pláž Zaton. Má mělké moře a v okolí stojí dětská hřiště a mnoho restaurací. Dalšímu místu, které je ideální pro děti, se přezdívá písečný ráj. Rajská pláž na Rábu nabízí bohaté sportovní a pohostinské zázemí, včetně atrakcí pro nejmenší.

TIP:

Pro aktuální informace o Chorvatsku
doporučujeme navštívit Chorvatský deník.

Jak bojovat s nepříjemným zápachem?

Ať hodí kamenem ten, kdo se nepotí! Užitečným pomocníkem proti projevům potu je oblečení z přírodních materiálů, jako je merino vlna nebo len. Jsou prodyšné a odolávají zápachu, protože dovedou neutralizovat bakterie, které se vyskytují na pokožce. Jsou to právě tyto okem neviditelné potvůrky, po kterém váš pot nepříjemně zapáchá. Stejný antibakteriální účinek má nanovlákno se stříbrem, které se například u triček kombinuje s bavlnou. Nezapomeňte také na kvalitní antiperspirant. Vedle zápachu byste měli umět zatočit i s 5 častými chybami Čechů na dovolené.

Nepodceňujte ochranu pokožky

Ochrana pokožky před silným sluncem a suchem je klíčová. Nezapomeňte na kvalitní opalovací krém s vysokým SPF. Po dni na slunci je důležité pokožku hydratovat. Použijte hydratační krém nebo gel s aloe vera, který pomáhá regenerovat a zklidnit pokožku. Vysušování zabráníte už ve sprše a to speciálními sprchovými gely.

Tip:

Vždycky používejte opalovací krém s vysokým SPF, i když jste ve stínu nebo je oblačno. Opakovaně krém aplikujte, zejména po koupání nebo pocení.

Věříme, že vám naše tipy přijdou vhod.

Užijte si léto naplno, ať už budete na chatě nebo u moře!

TEXT: DENIS PALA | GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: ZUZ MIKUŠOVÁ
©2024 VLTAVA LABE MEDIA, a.s. Kopírování obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Vltava Labe Media, a.s. zakázáno.

Obsah vznikl ve spolupráci s

denik.cz

TEXT: DENIS PALA
GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: ZUZ MIKUŠOVÁ
©2024 VLTAVA LABE MEDIA, a.s. Kopírování obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Vltava Labe Media, a.s. zakázáno.

Obsah vznikl ve spolupráci s

denik.cz