Přehled aktivit
v Pardubickém kraji
V Pardubickém kraji máme pro každého něco, říká hejtman Martin Netolický
Pevnost Bouda nebo Toulovcovy maštale. To jsou příklady atraktivních lokalit Pardubického kraje, které si kromě návštěvníků oblíbil také hejtman Martin Netolický.
Čím je Pardubický kraj atraktivní?
Z hlediska nabídky pro turisty patříme mezi kraje, které mají pro každého něco. Kulturní a technické památky, horská střediska, nádhernou přírodu, aktivity pro děti či nepřeberné množství sportovní nabídky pro rekreační i výkonnostní sportovce. Zároveň jsme regionem, který je velmi dobře dopravně dostupný, a to díky husté železniční síti včetně hlavního železničního koridoru z Prahy do Brna a také díky napojení na další části republiky.
Která místa jste si oblíbil?
Dlouhodobě se o mně ví, že jsem milovníkem novodobé historie, především období první republiky a předválečných let. Zajímám se o unikátní systém pohraničního československého opevnění v čele s tvrzí Bouda, která je v majetku kraje. Kromě toho, že se snažíme tyto objekty dlouhodobě chránit a zvelebovat, tak jsem měl možnost i několikrát provázet návštěvníky. Mám rád přírodu, takže rád zmíním například Toulovcovy maštale, přírodní rezervaci Baroch, okolí přehrady Pastviny nebo Zemskou bránu u Klášterce nad Orlicí.
Co se v kraji za posledních osm let povedlo?
Jednoznačně nejvýznamnější investicí kraje v celé jeho historii je vybudování pavilonu s centrálním urgentním příjmem v Pardubické nemocnici za dvě miliardy korun ve stavební části a za půl miliardy korun z hlediska technologického vybavení. Jedná se o zařízení, které skutečně posouvá krajské zdravotnictví do 21. století, což zcela jistě ocení nejen samotní pacienti, ale také personál nemocnice.
Co se povedlo dále?
Vedle toho se nám podařilo postavit centrální příjem také v Orlickoústecké nemocnici za přibližně 500 milionů či novou Nemocnici následné péče v Moravské Třebové za zhruba 350 milionů. Výrazně jsme investovali také do přestavby Winternitzových automatických mlýnů na sídlo Gočárovy galerie v Pardubicích či do obnovy pardubického zámku. Investujeme do oprav silnic II. a III. tříd a budování přivaděčů na dálnici D35. Nechci zapomenout ani na budování domků pro naše sociální služby, aby klienti mohli žít místo velkých ústavních zařízení v malých domácnostech, nebo na zateplení škol, modernizaci učeben či školních jídelen a domovů mládeže.
Jaké výzvy před sebou kraj má?
Největším úkolem je modernizace lůžkového fondu Svitavské nemocnice, kterou chceme postupně realizovat. Jedná se o investici přesahující jednu miliardu korun. Chceme pokračovat v proměně areálu Pardubické nemocnice či v investicích do dalších zdravotnických zařízení. V plánu máme další výjezdové základny zdravotnické záchranné služby ve Svitavách, Litomyšli a České Třebové.
Tři druhy veřejné dopravy na jednom místě: autobusové nádraží nahradil terminál
Vlaky, městská hromadná doprava a linkové autobusy na jednom místě. To je výsledek rekonstrukce, při které Pardubice nahradily dosluhující autobusové nádraží novým terminálem.
Novinku mohou cestující využívat od loňského června. Nyní lze přestupovat mezi třemi druhy veřejné dopravy na jednom místě. Nový moderní terminál se nachází jen kousek od hlavního vlakového nádraží a zastávek městské hromadné dopravy. Disponuje osmi nástupními zastávkami, dvěma výstupními body a několika odstavnými plochami. „Lidem to výrazně usnadní a urychlí přechody mezi jednotlivými spoji,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.
Důvody pro novostavbu byly zřejmé. Staré autobusové nádraží dosloužilo. Navíc bylo asi půl kilometru daleko a na pozemcích soukromého investora, který chtěl místo něj stavět nákupní centrum a byty. „Z hlediska kvality zázemí pro cestující a efektivnosti řízení dopravy bylo opravdu nevyhovující,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Jan Hrabal.
Pestrý mobiliář
S novým terminálem se do veřejného prostoru dostal i pestrý mobiliář. Přibyly kryté stojany na kola, vodní fontána, lavičky a betonové posezení. „Díky zeleni se z místa stal prostor, který působí příjemně a svěže. Designově navíc navazuje na sousední terminál pro městskou hromadnou dopravu,“ zdůraznil náměstek Hrabal.
Vybudování terminálu pro meziměstskou autobusovou dopravu stálo asi 125 milionů korun, téměř 87 miliony přispěla Evropská unie. Z městské pokladny bylo na stavbu potřeba 24 milionů korun, dalšími 9 miliony korun přispěl Pardubický kraj, který je garantem regionální dopravy. Terminál je značený písmenem B. Jeho vznik navázal na stavbu terminálu s označením A, který je určený pro městskou hromadnou dopravu.
Rybolov pro děti.cz
Areál sportovního rybolovu „chyť a pusť“ je malebným kouskem přírody v blízkosti města Lázně Bohdaneč. Vzhledem ke své poloze nabízí krátkou dojezdovou vzdálenost z Pardubic i Hradce Králové.
Nabízíme rybaření v soukromém revíru pro děti i dospělé bez nutnosti vlastnictví rybářského lístku. Zejména pro děti je to ideální místo k seznámení s rybolovem. Zajišťujeme zapůjčení rybářského vybavení.
K občerstvení můžete využít naši hospůdku s nabídkou nápojů, teplé a studené kuchyně.
Pořádáme firemní a společenské akce, svatby a večírky. K těmto akcím můžete využít prostory hospůdky, prosklených altánů či party stanů.
Ubytovat se u nás můžete v pensionu, indiánském týpí nebo malé roubence. U nás najdete i dětský koutek s prolézačkami, skluzavkami a houpačkami.
Město Přelouč – město tradicí
Město Přelouč patří k nejstarším historicky doloženým místům regionu. Žije zde přes 10 00 obyvatel.
K významným historickým budovám města patří Občanská záložna, novorenesanční evangelický kostelík či Divišova vila (arch. Rudolf Kříženecký). Nejstarší památkou je kostel sv. Jakuba.
Na počest přeloučského rodáka herce Františka Filipovského se zde již 30 let vždy v září udílí Ceny Františka Filipovského za dabing. Naučná stezka „Procházka po Přelouči s Františkem Filipovským“ vás provede významnými místy města a okolí. V létě se každý rok na Masarykově náměstí konají letní středeční hudební koncerty.
Přelouč je městem sportu. Máme zde sportovní halu, atletické tartanové dráhy, hřiště pro fotbal, hokejbal, rugby, tenis, volejbal a také umělé kluziště. Již 65 let se v Přelouči koná Celostátní žákovský turnaj v kopané. Sportem žijí také sokolové v historické budově sokolovny z r. 1929. Mezi tradice patří automobilový závod veteránů Rallye Železné hory.
Zveme vás do aquacentra Pardubice
Aquacentrum Pardubice je moderní vodní komplex nacházející se ve městě Pardubice, který nabízí širokou škálu vodních aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. Tento aquapark byl otevřen v roce 2012 a od té doby se stal oblíbeným místem pro rodiny, sportovce i rekreační plavce.
Pro rodiny s dětmi je Aquacentrum vybaveno dětským bazénem s atrakcemi, jako jsou vodní skluzavky, tobogány a hrací prvky, které zajišťují zábavu pro nejmenší. Dospělí si mohou vychutnat wellness zónu, která nabízí sauny, páru, vířivky a různé druhy masáží, což přispívá k celkovému uvolnění a regeneraci těla i mysli.
Milovníci adrenalinu ocení divokou řeku a různé tobogány, které poskytují vzrušující zážitky. Pro ty, kteří preferují klidnější aktivity, je k dispozici relaxační zóna s lehátky a občerstvením.
Celý areál je navíc bezbariérový, což zajišťuje přístupnost pro všechny návštěvníky.
Tento vodní ráj přitahuje návštěvníky nejen z Pardubic, ale i širokého okolí, kteří sem rádi přijíždějí opakovaně.
Pomozte nám vybudovat Centrum sociálních služeb
Když lidé spolupracují, dějí se zázraky. Pomáhejte s námi tam, kde je to potřebné. My v Oblastní charitě Pardubice věříme, že kde je vůle, je i cesta.
Náš nový projekt vznikl z komunitního plánování obcí sdružených v MAS Holicko, na kterém se zúčastnění shodli, že chtějí podpořit pečující osoby a rozvinout chybějící sociální služby. Ve třech etapách proto vznikne nové Centrum sociálních služeb, které bude zahrnovat ambulantní a pobytové odlehčovací služby a zázemí pro domácí hospic. Cílem je přinést tolik potřebnou pomoc zejména seniorům a jejich pečujícím rodinám.
Společně to dokážeme!
K dokončení výstavby nového Centra nám chybí potřebné finanční prostředky. Jsme závislí na podpoře dárců, kteří nám pomohou uskutečnit tuto významnou iniciativu.
Každý dar přiblíží naši vizi o krok blíže. Pomozte nám dokončit tento projekt a přinést naději a pomoc potřebným.
Sbírkové konto 2401340080/2010
Rychmburk: z domova důchodců se stal ústav a pak hrad
Dlouhá desetiletí byl gotický hrad Rychmburk u Skutče veřejnosti nepřístupný. Sloužil sociálním účelům. Před třemi lety se ho ale povedlo otevřít. Od té doby se v něm konají pravidelné prohlídky a dobové slavnosti jako na ostatních hradech a zámcích.
V minulosti byl spíš správním sídlem, a nikdy nebyl trvale obydlen. Po znárodnění v roce 1948 se proměnil v domov důchodců a později v ústav pro chronicky duševně nemocné. Od roku 2002 je ale v majetku Pardubického kraje.
„Potenciál hradu je i podle odborníků na oblast kultury a památkové péče ohromný, proto se budeme snažit postupovat co nejcitlivěji a otevřít veřejnosti hrad, který byl postaven ve 14. století,“ slíbil v roce 2019 Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje. Povedlo se to už o dva roky později.
Vyhledávaný cíl
Obyvatelům ústavu kraj zařídil ubytování komunitního typu v okolí. Hrad připadl pod správu Regionálního muzea v Chrudimi. Hned v prvním roce byly do úprav hradu investovány asi tři miliony korun. Od května 2021 je Rychmburk vyhledávaným cílem.
V první turistické sezoně nabízel pouze jednoduchou expozici o historii a ukázku prvorepublikové domácnosti. Přesto byl zájem obrovský. „Rychmburk leží na magickém místě. Je to ostroh mezi říčkou Krounkou a levým přítokem, Lešanským potokem, které jsou hluboko pod ním, obklopeny lesem. Navíc je to poprvé, kdy se může veřejnost do hradu podívat,“ řekl tehdy náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek.
Hrad se od té doby stal oblíbeným výletním místem. Za dalších 6 milionů korun vznikly nové plnohodnotné expozice z historie panství, útrpného práva a domácnosti správce panství. Prostory byly vybaveny audiovizuální technikou, panenkami a uměleckými díly v místní galerii. V areálu se také odehrávají středověké slavnosti. „Bylo jasné, že hrad je sice zajímavý svým umístěním, ale musíme vytvořit i zajímavý obsah uvnitř,“ uvedl Línek.
Na Rychmburku letos začíná čtvrtá návštěvnická sezona. V květnu je otevřený vždy o víkendech, od června do září bude otevřený denně kromě pondělí.
Nezapomenutelná svatba? Jedině u nás Na Sklepích!
Restaurace a penzion Na Sklepích se nachází v Chrudimi vedle krásného městského parku. Budova je kompletně opravena a nabízí návštěvníkům příjemné moderní prostředí v elegantně-romantickém stylu. Jsme ideálním okouzlujícím svatebním areálem. Místo, kde můžete uspořádat nejen svou svatební hostinu, ale také nezapomenutelný svatební obřad. Kromě svatebních hostin můžete u nás uspořádat také oslavy významných životních jubileí, promocí nebo křtin.
Kapacita naší restaurace je až 120 osob, menší svatby a oslavy mohou využít salonek v 1. patře, který má kapacitu až 30 osob. V letních měsících je pro naše svatby připravená také venkovní terasa. Samozřejmostí je na míru připravený svatební catering, dále ubytování až pro 24 osob v 8 nadstandardně vybavených pokojích našeho penzionu. Svatební obřad se může odehrát přímo v romantických prostorách, případně v blízkém parku. V uzavřeném areálu máme k dispozici také 30 parkovacích míst.
Uvítáme vás nejen při rodinné dovolené, ale i během vašich služebních cest. Častými hosty jsou také návštěvníci firemních školeních nebo teambuildingů, které lze uspořádat buď v našem salonku, nebo restauraci.
Pro naše ubytované hosty je připravena krásná zahrada, kde můžete relaxovat v klidu a soukromí nejen u bazénu, ale také ve venkovním koupacím sudu, případně ve venkovní sauně.
Zakládáme si na kuchyni z čerstvých sezónních surovin, nadstandardně vybavených pokojích, příjemném posezení na letní terase a samozřejmostí je u nás také hřiště pro děti – venkovní i vnitřní.
Najdete nás na sociálních sítích: https://www.facebook.com/NaSklepichChrudim
https://www.instagram.com/nasklepichchrudim/
Přijeďte, u nás jste vždy vítáni. Bude nám ctí, pokud začnete své manželství právě u nás.