Vítejte

v Libereckém kraji

Poznejte kraj tradic, sportu, turistiky a průmyslu

Mapa těch nejvýznamnějších akcí
v Libereckém kraji

Martin Půta – místa, která mám v kraji rád

Milí čtenáři,
i když je rozlohou Liberecký kraj druhý nejmenší, má jistě co nabídnout. Turisticky je velmi atraktivní a přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí jsou často jedinečná i v rámci celé naší republiky.

Není snadným úkolem vybrat z množství krás jen několik konkrétních. Jedním z mých oblíbených míst je například Popova skála, dominanta východní části Lužických hor, která se vypíná na hřebeni nedaleko Hrádku nad Nisou, kde jsem celý život doma. Když mi zbyde trocha volného času a chci si vyčistit hlavu, urovnat myšlenky nebo třeba jenom zlepšit fyzičku, míří mé kroky právě k ní.

A vždy, když jsem na cestě mezi Turnovem a Lomnicí nad Popelkou, nezapomenu se na chvíli zastavit u vyhlídky nad Tatobity a spočinout pohledem na dechberoucí panoramatu Českého ráje.

Mohl bych jmenovat ještě řadu dalších míst, ale přesto by se pořád objevovala nová. Vždyť například jenom těch kouzelných vesnic a vísek, které si poklidně žijí svým venkovským životem, je ve zdejším regionu nespočet.

Tento kraj nelze nemít rád.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Významné akce Libereckého kraje  

Kraj je proslulý nejen přírodními krásami. Přiláká vás také hudbou, divadlem, tancem, filmem, závody, soutěžemi, oslavami úrody či ohlédnutím do historie. Každý rok se na mnoha místech regionu odehrává celá řada sportovních, kulturních a společenských akcí. Osloví každého. Potěší zapálené sportovní fanoušky, ctitele činohry či opery, rozjařené hudební nadšence i zaryté badatele a tuláky minulostí. 

Liberecký kraj významnou část těchto událostí již po řadu let dlouhodobě a systematicky podporuje. Uvědomuje si totiž, že pomoc pořadatelům a organizátorům je klíčová. Festivaly, soutěže a další akce šíří jméno regionu po celé republice a leckdy i daleko za hranicemi země. Krajskou podporu mají akce jak s mezinárodním přesahem, tak i oblastní přehlídky, sportovní svátky či neustále se rozrůstající regionální aktivity.

Item 1 of 15

Lepší výlety i v Libereckém kraji. Nadace ČEZ podpoří 50 projektů na úpravu turistických a běžkařských tras po celém Česku

V prvním kole nového grantu Úprava turistických tratí a běžeckých stop Nadace ČEZ uspělo 50 projektů z celé ČR v celkové hodnotě 19 milionů korun. Finanční prostředky až do výše půl milionu korun poskytuje Nadace ČEZ na zvelebení, údržbu, obnovu, opravy či zabezpečení tras. Druhé kolo příjmu žádostí proběhne letos v září. V Libereckém kraji podpořila Nadace ČEZ 7 projektů.

Obnova značení, úprava cyklotrasy, výstavba zastřešených odpočívadel, pořízení skútru pro běžecké stopy, prodloužení životnosti rolby, či údržba běžkařských tras. Variabilita žádostí v rámci nového grantu Nadace ČEZ určeného na úpravu, údržbu a rozvoj turistických a běžkařských tras v České republice byla obrovská. Překvapil i enormní zájem. Během necelých 40 dnů došly desítky kvalitně zpracovaných žádostí z celé republiky. Nadace ČEZ se proto rozhodla původní alokovanou částku navýšit a v prvním kole podpoří hned 50 projektů v hodnotě 19 milionů korun.

Už dva tři roky zpětně jsme v rámci grantu Podpora regionů zaregistrovali stoupající počet žádostí zaměřených na obnovu či úpravu letních i zimních tras pro turistiku či běžky. Proto jsme se rozhodli tuto oblast vyčlenit do samostatného grantového řízení. Obrovský zájem hned v prvním kole potvrzuje, že to byl krok správným směrem. Grant v sobě snoubí podporu zdravého pohybu a sportu, větší bezpečnosti turistů v regionech a zároveň ochranu životního prostředí, což jsou všechno prioritní oblasti, na které se zaměřujeme,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

V Libereckém kraji podpořila Nadace ČEZ celkem 7 projektů. Šlo o pořízení techniky na úpravu běžkařských tratí pro Lyžařský sportovní klub Lomnice nad Popelkou, úpravu běžeckých stop v Harrachově, nákup technického vybavení pro úpravu běžeckých tratí ČKS SKI Jilemnice, zajištění zimního provozu Rekreačního a sportovního areálu Vesec v sezoně 2023/2024, Kolečko – sportovní areál pro běh na lyžích pro SKI KLUB JABLONEC, Jizerskou magistrála 2024 a úpravu turistických tratí a běžeckých stop Horní Mísečky.

Severočeská vodárenská společnost

Severočeská vodárenská společnost

Čistírna odpadných vod Liberec

Čistírna odpadných vod Liberec

Úpravna vody Holedeč

Úpravna vody Holedeč

Skupina Severočeská voda je blízko lidem i přírodě

Dodává pitnou vodu do domovů více než milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Infrastruktura, kterou skupina spravuje prostřednictvím svých společností, dosahuje úctyhodných čísel. Zahrnuje desítky tisíc kilometrů vodovodů a kanalizací, téměř dvě stě čistíren odpadních vod, přes 60 úpraven vody a tisícovku vodojemů. To z ní činí vůbec největší vodárenskou společnost v České republice i střední Evropě. 

Otevřít kohoutek a natočit si sklenici osvěžující vody je pro místní samozřejmostí. Spolehlivé dodávky vody, které Severočeská voda garantuje i během suchých období, jsou výsledkem každodenní péče zaměstnanců z podniků skupiny v čele se Severočeskou vodárenskou společností a. s. (SVS) jakožto vlastníkem vodohospodářského majetku. O provoz infrastruktury se pak starají Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. (SčVK), zatímco servis
zajišťuje Severočeská servisní a. s. (SčS).

Součástí skupiny jsou také technologické společnosti Mateotech a. s. a Mateo Solutions a. s.

Nadstandardní servis pro odběratele

Opravy vodovodní a kanalizační sítě, jejich pravidelné čištění nebo odstraňování nenadálých havárií si mohou vyžádat odstávku vody. Pro snadný přístup k potřebným informacím využívá SčVK webové stránky i službu SMS Info. V letních měsících nabízí společnost speciální službu pro majitele bazénů. Protože odběry velkých objemů vody mohou snížit tlak ve veřejném vodovodu, mohou lidé využít službu dodávky vody cisternou.

Lákadlo pro turisty i vzdělávání školáků

Díky vodní laboratoři se školáci dozví spoustu zajímavostí o vodě a zábavnou formou vyzkouší, jaké vlastnosti voda má.

Díky vodní laboratoři se školáci dozví spoustu zajímavostí o vodě a zábavnou formou vyzkouší, jaké vlastnosti voda má.

Vodárny, přehrady a další vodní díla se pro své osobité kouzlo stávají oblíbeným cílem turistů. Severočeská voda proto pořádá tematické dny otevřených dveří. Na své si přijdou zájemci o techniku, kteří mohou obdivovat například duté hráze přehrady Fláje, ale také milovníci panoramatických výhledů. Zábavný a naučný program přinášejí vodohospodáři také do škol. Díky programu „Bádání o vodě“ si mohou děti osvojit nové informace, které inspirují k ochraně vod i celé planety.