Náš Královéhradecký kraj

Milí čtenáři,
rád bych se s vámi podělil o klíčové záměry našeho kraje, ve kterých hodláme pokračovat i v budoucnu. Díky úzké spolupráci se starosty a veřejnými institucemi se nám daří efektivně řešit problémy a realizovat významné projekty pro rozvoj celého regionu

Jedním z příkladů je synergie rozpočtů měst, kraje a státu, která nám umožňuje realizovat projekty v oblasti sociálních služeb. Aktuálně mě těší společné investice do domovů pro seniory v Novém Bydžově, Nové Pace, Broumově nebo Hostinném.

Významný je i pokrok v oblasti dopravy. Po mnoha letech jednání se nám podařilo dotlačit stát k realizaci obchvatů měst Jaroměře, Rychnova nad Kněžnou, Nové Paky a Náchoda, jehož výstavba začne letos a spolu s přeložkou silnice II/303 Běloves–Velké Poříčí výrazně odlehčí tranzitní dopravě v této části regionu.

Nemohu nezmínit význam dostavby dálnic D11 a D35, které jsou klíčové pro dopravní propojení našeho kraje s ostatními regiony včetně Polska. Tyto dálnice nejen zlepší dostupnost a plynulost dopravy, ale také přinesou nové ekonomické příležitosti a zvýší bezpečnost na silnicích.

V rámci cestování neopomínejme ani železniční dopravu. Správa železnic v našem kraji připravuje investice za 20 miliard korun, mezi nimiž je například rekonstrukce nádraží v Hradci Králové, zdvojkolejnění trati mezi Chlumcem nad Cidlinou, Hradcem Králové, Týništěm nad Orlicí a Chocní. V plánu je také rekonstrukce nádražní budovy v Jaroměři a hygienických zázemí na stanicích v Častolovicích, Hronově a Malých Svatoňovicích.

Toto je ale jen malý výčet investic, které jsou naší prioritou. Za zmínku stojí oblast zdravotnictví, obnova krajské silniční infrastruktury, školství či rozvoj regionu spojený s podporou obcí a měst.

Dovolte mi proto vás do našeho krásného kraje pozvat. Podle posledních statistik je jedním ze tří turisticky nejatraktivnějších regionů celé republiky, a proto věřím, že z naší nabídky si vybere každý, a to bez rozdílu věku i zájmů.

Martin Červíček,
hejtman Královéhradeckého kraje

Přehled aktivit
v Královéhradeckém kraji

Kraj úspěšně zakončil
klíčové projekty a chystá další

Silnice, nemocnice, domovy pro seniory a střední školy. To jsou čtyři oblasti, do kterých v poslední době směřuje drtivá většina investic Královéhradeckého kraje. Úspěšně do nich napumpoval miliardy a bude v tom pokračovat i letos.

Přes 1,4 miliardy korun kraj loni investoval do silniční sítě. Zmodernizoval téměř 114 kilometrů silnic. Mezi klíčové patřilo dokončení tří mostů v krkonošském Temném Dole na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou za zhruba 187 milionů korun. Letos kraj zahájí podobnou akci na silnici do Špindlerova Mlýna, kde za 120 milionů korun opraví tři mosty. V roce 2024 plánuje investovat do obnovy 104 kilometrů silnic zhruba 2 miliardy.

Made in Czech republic

Miliardy do nemocnic

Miliardy plynou do krajských nemocnic. U modernizace náchodského špitálu je navíc zásadním cílem přestěhovat všechna oddělení ze dvou areálů do jednoho, z horního do dolního. Náklady na stavbu dvou nových pavilonů dosáhly 1,4 miliardy korun. Letos začne druhá etapa rozsáhlých úprav za 1,5 miliardy. Její klíčovou částí bude vybudování urgentního a centrálního příjmu.

Kraji se daří vylepšovat i oblast sociálních služeb. Za výstavbu domova pro 18 osob se zdravotním postižením v hradecké části Roudnička zaplatil 80 milionů korun. Vybudování domova pro seniory v Žacléři na Trutnovsku se 42 trvalými lůžky ho stálo 166 milionů. Letos chce ve Vrchlabí stavět domov se zvláštním režimem pro seniory s demencí. Stavba i s vybavením má stát 365 milionů.

Peníze pomohou také školám

Dvě třetiny krajského rozpočtu v aktuálním roce, přes 11 miliard korun, jsou určené na školství. Kraj už začal s modernizací hradecké Střední školy služeb, obchodu a gastronomie, což je investice za 25 milionů korun. Loni nasměroval 55 milionů do budovy gymnázia v Novém Bydžově, mimo jiné do laboratoří pro výuku přírodovědných předmětů a kabinetů.

Úspěšná byla i modernizace proslulé hvězdárny v Úpici na Trutnovsku. Za pět milionů korun vzniklo nové návštěvnické centrum a odborné pozorovací astronomické centrum. Pro hvězdárnu v Hradci Králové kraj nyní hledá vhodný návrh na přeměnu. Počítá s investicí přibližně 160 milionů korun.

Splněný sen mnoha generací: v Malšovicích vznikl nový fotbalový stadion

Sobota 5. srpna 2023 se nesmazatelně zapsala do kroniky Hradce Králové. V části Malšovice se odehrálo první fotbalové utkání na novém stadionu pro 9300 diváků. Město za moderní sportovní stánek zaplatilo zhruba 763 milionů korun.

Dokončení se kvůli komplikacím o několik týdnů posunulo. V den prvního ligového duelu se ale rázem na vše zapomnělo. Fotbalové mužstvo Hradce Králové totiž otevřelo stadion stylově - před zaplněnými ochozy a především výhrou 5:1 proti Českým Budějovicím.

„Lízátka“ zůstala

Hradecký magistrát začal s přípravou nové arény už před patnácti lety. Postavit ji nechal na stejném místě. Zachoval však pouze ikonická „lízátka“ s umělým osvětlením, která se nad původním stadionem tyčila od roku 1975. Jinak má novinka zcela jinou tvář. Kolem hřiště už není atletická dráha, jak je u moderních fotbalových arén obvyklé. Hrací plochu navíc ze všech stran obklopují zastřešené tribuny. Kvalitní zázemí odpovídající dnešní době mají diváci i sportovci. Například součástí šaten hráčů jsou regenerační linky. Na tribunách jsou skyboxy a VIP zóna. Nechybí ani moderní gastroprovoz.

Malšovice se dostaly na mezinárodní úroveň. Nyní splňují kritéria pro pořádání evropských utkání. „Mezi městem Hradec Králové a fotbalovou asociací je od února 2022 podepsáno memorandum, že na stadionu budou hrát i české reprezentační výběry," potvrdil předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. Na konci loňského října, necelé tři měsíce po otevření stadionu, se tak skutečně stalo. Ženská reprezentace se střetla „pod lízátky“ s výběrem Bosny a Hercegoviny.

Dlouhá desetiletí hráli hradečtí Votroci ligové duely na Všesportovním stadionu z roku 1966. Postupně ale dosloužil, v posledních letech už nesplňoval současná kritéria. Naposledy se na něm hrála mistrovská utkání v sezoně 2016/2017.

Poznejte Hradec Králové

Město na soutoku řek Labe a Orlice nabízí zážitky, zábavu i poznání, díky kterým se tu budete cítit dobře, jako samotní Hradečáci.

Učebnice architektury

Hradec Králové vyniká přehlídkou architektonických slohů, a proto bývá nazýván „učebnicí architektury“. Poznat město můžete prostřednictvím klasických procházek po architektuře nebo už konkrétněji zaměřených tematických procházkách po královéhradeckých věžích, parcích, mostech, nechybí ani objevitelská trasa po stopách lvích symbolů v ulicích města i uvnitř některých památek. Přehled všech procházek naleznete na webových stránkách nebo v brožuře, kterou získáte v Turistickém informačním centru.

Město plné zeleně

Město zdobí četné parky, sady a terasy, je obklopeno rozsáhlými Městskými lesy, které jsou protkány množstvím značených tras. Na své si přijdou milovníci cykloturistiky, hipoturistiky, ale i ti, kteří propadli in-line bruslení. Příjemnou projížďku na kole zažijete na úseku Labské stezky Hradec Králové – Kuks nebo Hradec Králové – Vysoká nad Labem.

Řeky Labe a Orlice lemují romantické pěšinky lákající k romantickým procházkám. Originální pohled na královéhradecké dominanty města zažijete při plavbě na parníčcích na Labi.

Do Hradce i na Hradecko Gustík pozve každé děcko!

Na rodiče s dětmi čekají interaktivní expozice, venkovní i vnitřní hřiště a sportoviště. Královéhradecký lvíček Gustík přináší ověřené tipy, kam s dětmi vyrazit.

Do Hradce Králové za kulturou a sportem

Přijměte pozvání na významné akce cyklu Calendarium Regina, vybírat můžete z festivalů (REGIONY – mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, Rock for People, Jazz Goes to Town, Hudební fórum a další), cyklu Královéhradecká nábřeží, významných sportovních akcí a mnoha dalších. Přehled včetně termínů najdete na www.hkinfo.cz.

Top atraktivita v Hradci Králové Bílá věž

Renesanční dominanta města díky své výšce 72 m nabídne jedinečný pohled na celé město i široké okolí. Cestou na ochoz uvidíte zvon Augustin a skleněný model věže.

Item 1 of 4

Pomáháme žít obyčejné životy neobyčejně

SKOK do života, o.p.s. provozuje na území Hradce Králové profesionální sociální služby, úklidové služby a bistro. Zaměstnává dospělé lidi s intelektovým znevýhodněním, kterým zároveň poskytuje sociální služby. A to od tréninku dovedností až po bydlení tak, aby mohli dlouhodobě pracovat, bydlet a užívat si života, v místě a městě, které mají rádi.

SKOK do života jsme založily v roce 2004 ještě jako studentky UHK na základě zakázky 5 kamarádů. Jejich potřeby nás postupně vedly k vybudování 70 chráněných pracovních míst především v úklidu a kuchyni a k registraci 4 sociálních služeb včetně terénní podpory v bydlení a 24hodinového chráněného bydlení.

Za 20 let se v našich službách osamostatnilo od rodiny či ústavu 60 lidí s mentálním postižením, dalších 40 se připravuje nebo jen pracuje.

Díky podpoře Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové jsme pomohli skočit do života 100 klientům.

Díky všem našim podporovatelům, pracovníkům a rodinám je nám stále do skoku.

Vaše Kachna a Ilona

Brokolice na Marsu. Foto Patrik Borecký

Brokolice na Marsu. Foto Patrik Borecký

Hamlet. Foto Patrik Borecký

Hamlet. Foto Patrik Borecký

S Caroline v kuchyni. Foto Patrik Borecký

S Caroline v kuchyni. Foto Patrik Borecký

Vyhubyt. Foto Patrik Borecký

Vyhubyt. Foto Patrik Borecký

Klicperovo divadlo je jednou z hlavních kulturních institucí Královéhradeckého kraje

Repertoár zahrnuje pestrou škálu inscenací od klasických dramat přes komedie až po moderní autorské hry. Divadlo svým divákům nabízí cenově zvýhodněné předplatné se spoustou bonusů a výhod.

Součástí Hlavní scény je Galerie U Klicperů, která pořádá pět výstav v rámci divadelní sezóny. Klicperovo divadlo rovněž pořádá dva prestižní festivaly. Čekání na Václava se koná každoročně od 28. září do 28. října. Mezinárodní divadelní festival REGIONY zase tradičně uzavírá divadelní sezónu v posledním červnovém týdnu. Klicperovo divadlo láká diváky svou přátelskou atmosférou a kvalitními hereckými výkony. Svou tvorbou, zejména ve Studiu Beseda, se zaměřuje také na mladé diváky, kteří zde mohou najít inspiraci a umělecké zážitky.

Unikátní studijní programy vyučují pouze na SŠ v Hradci Králové

BRANDING DESIGN a BRANDING FLORISTIKY jsou unikátní programy, které se vyučují pouze na Střední škole vizuální tvorby v Hradci Králové. Škola svým studentům umožňuje zažít skutečné realizace pro firmy, tvorbu úžasných výstav několikrát za rok, soutěže, zahraniční stáže, exkurze v zahraničí i v ČR.

 Studenti si během svého studia osvojí znalosti z estetiky, grafiky, písma, kresby, počítačové grafiky, fotografie, psychologie, propagace, marketingu, reklamy a prodeje. Zkušenosti při práci s nejmodernějšími stroji využijí v reálné praxi i svém vlastním životě! Veškeré učivo se škola snaží předávat moderními metodami a velmi dbá na dobré vztahy a pozitivní atmosféry ve škole. Dny otevřených dveří jsou skoro každý měsíc, více se dozvíte na stránkách školy.

Kuks. Foto Ladislav Renner

Kuks. Foto Ladislav Renner

Údolí Plakánek

Údolí Plakánek

Planetárium Hradec Králové

Planetárium Hradec Králové

Broumovský klášter

Broumovský klášter

Snežka v zimě | Foto: archiv správy KRNAP

Snežka v zimě | Foto: archiv správy KRNAP

Skiareál Herlíkovice

Skiareál Herlíkovice

Zebra Grévyho a autosafari. Foto: Tomáš Hajnyš

Zebra Grévyho a autosafari. Foto: Tomáš Hajnyš

Miliardové investice:
Kraj zlepšuje zdravotnictví, silnice i sociálních služby

Královéhradecký kraj za současného vedení v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem významně investuje do sítě nemocnic, kde staví či modernizuje zázemí pro zdravotníky a pacienty. Ročně také vynakládá průměrně 1,2 miliardy korun na rekonstrukce silnic a mostů a v sociální oblasti realizuje či se spolupodílí na projektech s cílem zvýšit kapacitu i kvalitu péče o hendikepované a seniory.

Moderní zdravotnictví

Aktuálně kraj dokončuje výstavbu pavilonu onkologie, hematologie a laboratoří v jičínské nemocnici za více než 690 milionů korun. V Rychnově nad Kněžnou roste pavilon s urgentním příjmem v rámci modernizace nemocnice za 880 milionů korun. V Trutnově kraj staví pavilon laboratoří a oddělení klinické biochemie za 169 milionů korun a v plánu je také stavba urgentního příjmu za 380 milionů korun či nový parkovací dům za 190 milionů korun.

V náchodské nemocnici nedávno začala výstavba centrálního příjmu a stravovacího provozu dohromady za 136 milionů korun jako předstupeň druhé etapy modernizace nemocničního areálu. Ve Dvoře Králové nad Labem kraj na jaře otevřel nové operační sály za 97 milionů korun.

Labská stezka Hradec Králové

Labská stezka Hradec Králové

Lepší cestování po nových silnicích

Jen pro letošní stavební sezonu kraj připravil 57 stavebních akcí na silnicích II. a III. tříd. Rekonstruují se silniční úseky, mostní konstrukce a staví se i nové obchvaty. Celkem tak kraj v roce 2024 plánuje do silnice investovat rekordních 1,8 miliardy korun.

Když obnova, tak pořádná: nemocnice v Trutnově se mění před očima

Investice, které nemají v novodobých dějinách trutnovské nemocnice obdoby. I tak se dá hovořit o miliardě korun, kterou vlastník - Královéhradecký kraj - dává do stavebních úprav, modernizace přístrojového vybavení, zdravotní péče, komfortu pro pacienty i zázemí pro personál.

První změny byly viditelné už v roce 2020, kdy se povedlo dokončit rekonstrukci pavilonu oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie. Následovala demolice sousedních pavilonů B a C. Právě na jejich místě brzy vznikne budova oddělení klinické biochemie, laboratoří a hematologie. V objektu budou mimo jiného sál pro odběry krve a plazmy, infuzní ambulance a také místnosti pro rehabilitaci. Vše dohromady má stát zhruba 300 milionů korun.

Modernizace kuchyně

Vítanou novinkou byla loňská modernizace kuchyně. Kromě stavebních úprav, výměny elektroinstalace, rozvodů vody a vzduchotechniky došlo i k dodání špičkové gastrotechnologie. Zlepšila se kvalita nemocniční stravy. Je možné navýšit aktuální denní kapacitu ze 700 obědů až na tisícovku. „Zajistili jsme možnost vaření podle nejnovějších trendů pro přípravu kvalitní stravy, která zachovává výživové hodnoty a chuť potravin,“ uvedl Pavel Bulíček, náměstek hejtmana pro investice. Renovace kuchyně stála 36 milionů korun.

Kraj má s trutnovskou nemocnicí ještě další velké plány. Podle nejmodernějších trendů hodlá v příštím roce začít se stavbou zcela nového pavilonu urgentního příjmu a JIP. Vynaložit na to hodlá téměř 380 milionů korun. Do konce roku chce vybrat v soutěži dodavatele a zahájit stavbu plánuje příští rok.

Pro zařízení bude rovněž klíčový nový parkovací dům s kapacitou téměř 300 míst. Stavba šestipodlažního objektu za přibližně 241 milionů korun začne v příštím roce. Kraj ještě chystá v areálu nemocnice pavilon pro lůžkovou akutní péči s kapacitou 130 míst. Náklady na výstavbu odhaduje na 300 milionů korun.

Areál Žireč. Foto Jan Frýzl

Areál Žireč. Foto Jan Frýzl

Expozice textilního tisku. Foto Ladislav Válek

Expozice textilního tisku. Foto Ladislav Válek

Galerie minerálů, vstupní hala. Foto Šárka Šádková

Galerie minerálů, vstupní hala. Foto Šárka Šádková

Hankův dům, městské kulturní zařízení. Foto Šárka Šádková

Hankův dům, městské kulturní zařízení. Foto Šárka Šádková

Hospitál Kuks. Foto Jan Frýzl

Hospitál Kuks. Foto Jan Frýzl

Dvůr Králové nad Labem: Město historie, tradic, kultury a úchvatné přírody

Zveme vás do Dvora Králové nad Labem, města v srdci kraje.

Šindelářská věž s kostelem sv. Jana Křtitele. Foto Jan Frýzl

Šindelářská věž s kostelem sv. Jana Křtitele. Foto Jan Frýzl

Město oplývá bohatou historií. Zastavte se proto ve Valové uličce, u Šindelářské věže, prohlédněte si kostel sv. Jana Křtitele s kobkou, kde byl objeven Rukopis královédvorský, a z věže kostela si užijte úchvatný výhled na město i malebné Podkrkonoší.

Náměstí T. G. Masaryka. Foto Jan Frýzl

Náměstí T. G. Masaryka. Foto Jan Frýzl

Chcete zažít Vánoce v létě? Zavítejte do Městského muzea s jedinečnou expozicí výroby vánočních ozdob. Do tajů historie textilního průmyslu vás pak zavede unikátní expozice textilního tisku, kde se sami můžete stát tiskařem.

Barokní atmosféru nasajete v areálu Žireč s bylinkovou zahradou a nevynechejte ani návštěvu Cyklomuzea. Pokud vás zajímají drahé kameny, zajděte do Galerie minerálů. Pod pokličku výroby piva zase nahlédnete v Pivovaru Tambor. V oblíbeném Safari Parku Dvůr Králové pak zažijete opravdové Africké a Lví safari mezi volně se pohybujícími zvířaty a při procházce areálem budete obdivovat umění a kulturu černého kontinentu.

Prvorepublikové Tyršovo koupaliště. Foto Jan Frýzl

Prvorepublikové Tyršovo koupaliště. Foto Jan Frýzl

Během léta si odpočinete v krásném prostředí Tyršova koupaliště s atmosférou 30. let. A kdo by chtěl odpočívat aktivně, zveme ho na Královédvorské traily nebo procházku po parku Schulzovy sady či po naučných stezkách v okolí města. Nejen pro rodiny s dětmi jsou pak určeny turistické hry Zatoulaná zvířátka a Po stopách pokladu královédvorského, do kterých se můžete zapojit.

Přehrada Les Království. Foto Ladislav Válek

Přehrada Les Království. Foto Ladislav Válek

Také okolí města nabízí řadu krás. Zajeďte si na kole k přehradě Les Království, jedné z nejkrásnějších v Čechách. A když se ze Dvora Králové nad Labem vydáte třeba na raftech po proudu Labe, dorazíte až do Kuksu se známým barokním hospitálem. Nedaleko odtud pak můžete obdivovat i slavný Braunův Betlém.

Braunův Betlém. Foto Jan Frýzl

Braunův Betlém. Foto Jan Frýzl

Dvůr Králové nad Labem je i městem kultury. Během prázdnin si nenechte ujít Královédvorské léto s koncerty, výstavami, letním kinem či prohlídkami a v září tradiční Svatováclavské posvícení.

Všechny tipy na výlety najdete na turistickém portálu www.dvurkralove.cz, kde je i kalendář akcí. Tak neváhejte, přijeďte do Dvora Králové nad Labem, máme vám co nabídnout. 

Item 1 of 6

Jarní pohled na náměstí T. G. Masaryka. Foto Miloš Šálek

Jarní pohled na náměstí T. G. Masaryka. Foto Miloš Šálek

Kohoutův dvůr, městské muzeum. Foto Jan Frýzl

Kohoutův dvůr, městské muzeum. Foto Jan Frýzl

Naučná stezka Údolím Hartského potoka. Foto Jan Skalický

Naučná stezka Údolím Hartského potoka. Foto Jan Skalický

Park Schulzovy sady. Foto Jaroslav Horák

Park Schulzovy sady. Foto Jaroslav Horák

Pivovar Tambor - vaření piva. Foto archiv Tambor

Pivovar Tambor - vaření piva. Foto archiv Tambor

Tradice města, textilnictví a výroba vánočních ozdob. Foto Ladislav Válek

Tradice města, textilnictví a výroba vánočních ozdob. Foto Ladislav Válek

Vrchlabské Muzeum Krkonoš nadchne i ty, které muzea nebaví

Vrchlabské Muzeum Krkonoš je otevřené od listopadu loňského roku. Po více než půlroce provozu lze směle konstatovat, že se muzeum opět zařadilo mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v kraji.

„První týdny po otevření lákalo muzeum hodně místní nebo lidi z blízkého okolí. Pochopitelně byli zvědaví, jak se změnila expozice, kterou mnozí velmi dobře znali a pravidelně navštěvovali,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch

„Známá věc je, že návštěvnost muzeí přirozeně stoupá v závislosti na počasí. Vývoj letošní zimy nám tedy přirozeně nahrával. Svahy bez sněhu a deštivé počasí nám přivedlo do Muzea Krkonoš opravdu velké množství návštěvníků, kteří hledali alternativní program k zimním sportům, kterým se nemohli plně věnovat. Muzeum tak prošlo vekou zatěžkávací zkouškou, ale zdá se, že až na pár technických drobností vše funguje, jak má. To, co nás ale nevíce těší, jsou nadšené reakce lidí, kteří z muzea odcházejí,“ dodal Böhnisch.

„Reakce návštěvníků jsou vesměs pozitivní, až nadšené. To je veliká radost. Ukazuje se, že ty roky práce celého týmu stály za to,“ říká ředitel Muzea Krkonoš Jakub Šimurda. „Pobavil nás upřímný vzkaz od jednoho návštěvníka, který napsal, že to u nás baví i ty, kdo nesnáší muzea,“ dodal. „Aktuálně intenzivně testujeme programy pro školy, které plánujeme v brzké době školám nabídnout,“ přiblížil další plány Šimurda.

Muzeum Krkonoš představuje návštěvníkům příběh Krkonoš, a to s ohledem na jedinečnou přírodu i ve vztahu k soužití přírody a člověka. Sídlí ve Vrchlabí (Husova 213) v budově bývalého augustiniánského kláštera. Otevřené je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí bylo založeno roku 1883 jako Riesengebirgsmuseum Rakouským Krkonošským spolkem, aby „probádalo přírodu, dějiny i člověka Krkonoš a shromažďovalo sbírky toto dokládající.“ Od roku 1966 je součástí Správy Krkonošského národního parku. 

Item 1 of 6

KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA!

Zní slogan České lesnické akademie v Trutnově, která už téměř 170 let vychovává budoucí nejen lesníky. Škola prošla velkou proměnou, a kromě lesnictví zde můžete studovat také ekologii a životní prostředí, operátora harvestoru nebo lesního mechanizátora. Škola se z pohledu techniky řadí mezi nejvybavenější lesnické školy v ČR. Najdete zde meteorologickou stanici, školní chaty, střelnice a arboretum. Pestrá je nabídka mimoškolních aktivit, kde si každý přijde na své, ať už jste milovník myslivosti, sportu nebo otužování.

Mezi oblíbené kroužky patří trubačský, kynologický, včelařský, myslivecký, ale také střelecký. Během studia mají studenti možnost získat u vybraných oborů řidičské oprávnění, zbrojní průkaz nebo oprávnění pro práci s motorovou pilou a křovinořezem. Na učňovském oboru lze získat stipendium. A že se nejedná o obyčejnou školu, je vidět hned při první návštěvě. Tematický interiér vás ohromí a všudypřítomný pozdrav „Lesu zdar“ dokresluje příjemnou atmosféru.

Stezka korunami stromů Krkonoše: Poznejte les tak trochu jinak!

Chcete vidět, v čem je příroda Krkonoš jedinečná a poznat zdejší lesy od kořenů až po jejich koruny? Vydejte se s námi na Stezku korunami stromů nedaleko Janských Lázní!

Na trase dlouhé 1,5 km na vás čekají překvapení a poučení. Odměnou vám bude výhled ze 45 metrů vysoké věže, díky které objevíte Krkonoše z jiné perspektivy. Procházku si můžete zpestřit jízdou 80 m dlouhým suchým tobogánem.

Pro naše nejmenší návštěvníky jsme připravili zpestření na závěr. Na konci Stezky na vás čeká Emilův lesní svět, kde si děti vyzkouší Zaječí trampolínu, Pavoučkův domeček, Vlčí doupě, Ptačí vyhlídkové budky, Veverčí hnízda, nebo Liščí království. Velkou atrakcí je i mini ZOO. Pro návštěvníky Stezky je vstup do Emilova lesního světa zdarma!

Tím ale vše nekončí. Na konci vaší báječné vycházky vás budeme hýčkat ve stylové Restauraci V korunách. Každý den pro vás vaříme něco z české klasiky, a navíc s důrazem na čerstvost podávaných pokrmů vaříme ze surovin dostupných dle ročního období.

Očekávaná dálnice D35: klíčová stavba propojí Čechy a Moravu

Mezi Hořicemi a Sadovou už se staví, na dalších místech se začne příští rok. Tak se dá aktuálně zhodnotit stav dálnice D35. Pro jičínský okres je klíčová. Coby severní propojení Čech a Moravy má navíc ulehčit přetížené D1 mezi Prahou a Brnem.

Ještě letos se Ředitelství silnic a dálnic pustí do práce i mezi Sadovou a Hradcem Králové. Úsek dlouhý asi 7,5 kilometru chce dokončit v roce 2027. Nejdelší část, zhruba 16 kilometrů nové dálnice, vybuduje mezi Hořicemi a Úlibicemi u Jičína. Stavět ji začne příští rok, společně s kilometr a půl dlouhým obchvatem Úlibic. Otevření plánuje na rok 2028.

„Nejklíčovější je dostavět postupně všechny úseky z Hradce do Jičína a zajistit bezpečné, plynulé a pohodlné dopravní spojení pro všechny řidiče, kteří nyní využívají komunikaci I/35, která je kvůli své zatíženosti velmi nebezpečná,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Až k hranicím Českého ráje

Dálnice se tím dostane až k hranici Českého ráje. Mezi Úlibicemi a severočeskými Ohrazenicemi u Turnova ale nebude mít klasickou podobu. Půjde „jen“ o silnici se dvěma pruhy s případným třetím pruhem ve stoupání.

Dálnice D35 se má stavět i v dalších regionech. Například v Pardubickém kraji mezi obcí Ostrov a Vysokým Mýtem, od Džbánova na Litomyšl, a rovněž z Opatovce ke Starému Městu a od Starého Města na Mohelnici v Olomouckém kraji. Až budou dokončené všechny úseky, spojí dálnice Liberec, Hradec Králové a Olomouc.

Jičínsku chybí kvalitní dopravní napojení na krajskou metropoli Hradec Králové. D35 to má změnit. Zhruba 10,5 kilometru dlouhý úsek dálnice mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku začali silničáři stavět už loni v listopadu. Příznivé počasí jim dovolilo pracovat i v zimních měsících.

V úseku má vzniknout celkem čtrnáct mostů, aktuálně vznikají základy mostní estakády u Hořic. „Míříme k tomu, aby se stavba urychlila a bylo možné ji dokončit před koncem příštího roku,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka, když v půlce března při kontrolním dni osobně navštívil stavbu za přibližně 3,5 miliardy korun.

NAVŠTIVTE HOŘICE

Město kamenné krásy, sladkých trubiček a motocyklových závodů. To jsou Hořice! Díky pestrému výběru historických a sochařských památek jsou ideálním místem pro váš výlet i dovolenou.

Nepřehlédněte sochařské parky – unikátní sbírku světového sochařství v přírodě, kde je více než sto pískovcových plastik sochařů z Evropy, Asie a Ameriky. Třešničkou na dortu je impozantní hřbitovní portál na Gothardě. Městské muzeum zaujme svou trvalou expozicí mapující cestu od kamene k soše a dalšími různorodými výstavami. 

Ponořte se do světa rychlosti v Museu Czech Road Racing, kde každá motorka vypráví svůj příběh. Pro děti je připravena trubičková stezka a Chlumíčkova naučná stezka.

Relaxujte na přírodním koupališti Dachova, které se pyšní prvorepublikovou architekturou a atmosférou jak z Rozmarného léta.

Každý roh Hořic je plný fotogenických míst, která budou zářit na vašich fotografiích ještě dlouho po návratu domů!

Přijeďte a nechte se unést kouzlem Hořic.

Náchod obnovuje zašlou slávu lázeňství, investuje miliony korun

Náchod odmítl nálepku jediného českého lázeňského města bez fungujících lázní. Radnice chce například obnovit budovu kolonády, zvelebit park a otevřít prameník léčivé vody Ida. Na kapličku si v rozpočtu vyčlenila 10 milionů. Na novou kolonádu bude potřeba 23 milionů a na lázeňský park asi 45 milionů korun.

Zdevastovaný komplex hlavních Velkých lázní koupilo město v úvodu roku 2022 za 40 milionů korun s jasným cílem: definitivně vzkřísit náchodské lázeňství a navázat na zhruba dvousetletou tradici léčby nemocí pohybového ústrojí, oběhového systému a srdečních chorob. Dalších 33 milionů stál v roce 2020 nový most přes Metuji u lázeňského areálu. Za 10 milionů korun město předloni koupilo také historickou vilu Panzinka.

V roce 2019 otevřelo Malé lázně, odpočinkovou zónu se zastřešenou kolonádou s dvanácti pítky a přírodní léčivou vodou z obou vrtů, lehátky a masážním Kneippovým chodníkem. Dominantní je replika Vily Komenský s kavárnou, infocentrem a expozicí o historii lázeňství. Konají se v ní kulturní akce, výstavy a přednášky, součástí jsou i kavárna a infocentrum. Obnova stála 26 milionů korun, polovina byla z evropské dotace.

Konec v roce 1996

Kdysi slavné lázně v Náchodě-Bělovsi ukončily pro nedostatek pacientů a velké dluhy provoz v roce 1996. Od té doby jen pustly. Dva a půl hektaru velký areál se proměnil k nepoznání. Z kolonády, která byla chloubou, zbyly jen ruiny. Dvě budovy byly ještě v horším stavu, a nezbylo, než je zbourat. Zůstaly jen dva objekty a zanedbaný park. Majitelé se měnili, ale stav areálu se stále zhoršoval.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo v roce 2015 uzavřít prameník oblíbené minerálky Ida kvůli arzenu. Definitivní konec odvrátilo město. Stálo ho to sice velké peníze, ale nyní je stoprocentním vlastníkem lázeňského území, jeho léčivých zdrojů a povolenek k jejich využívání pro pitné kúry, balneoprovoz a získávání léčivého plynu. Je rovněž majitelem ochranných známek k minerálce Ida. V roce 2016 pořídilo vlastní vrty minerálek Jan a Běla.

Oslavme to společně v Náchodě

Již 770 let se píše historie města Náchod. Během celého letošního roku si proto připomínáme důležité dějinné milníky z oblasti kultury, lázeňství, průmyslu, výtvarného umění, sportu a mnoha dalších, které se významně zapsaly do tváře Náchodu. Vzdáváme hold i významným osobnostem, které se zasloužily o to, aby se bývalá trhová vesnice rozrostla v současné, dynamicky se rozvíjející město, kde se dobře žije.

V červnu si během dvoudenních oslav (14. a 15. 6. 2024) společně užijeme koncerty vážné i populární hudby pod širým nebem v podání hudebníků ZUŠ Náchod či předních muzikálových zpěvaček Magdy Malé a Evy Burešové. Užijeme si také slavnostní průvod městem s představením místních spolků, nahlédneme scénograficky do historie založení města s rytířem Hronem, užijeme si jízdu vláčkem na náchodský zámeček a bohatý program pro malé i velké.

Srdečně vás zveme do Náchoda, města, kudy kráčely významné dějiny a v červnu je můžete prožít společně s námi!

Laminace obočí a řasy

Laminace obočí a řasy

Manikúra

Manikúra

Pedikúra

Pedikúra

7 tipů, jak si užijete čas jenom pro sebe

Za jakými zážitky vyrazit do DELTA – Centrum zdraví a krásy?

Masáže: Odlehčení pro vaše unavené svaly klasickými masážemi nebo lávovými kameny.

Maderoterapie: Inovativní metoda, která spojuje účinky masáže s dřevěnými válečky, pomáhající zlepšit krevní oběh a odbourat toxiny.

Manikúra a pedikúra: Pro ty, kdo chtějí mít krásné a zdravé nehty. Dopřejte si péči, která zvýrazní vaši osobnost a eleganci.

Kosmetika: Péče o pleť je důležitá pro zdraví i krásu. Kosmetička vám pomůže najít to nejlepší pro váš typ pleti a potřeby. Vyzkoušejte také i přístroj NU SKIN.

Prodlužování a barvení řas: Oči jsou zrcadlem duše, a proto si zaslouží zvláštní péči. Prodloužení a barvení řas zvýrazní vaši krásu a dodá vám sebevědomí.

Laminace obočí: Laminace obočí vám dodá přirozený vzhled a elegantní výraz, který vydrží dlouho.

Vířivá vana: Relaxace a odpočinek ve vířivé vaně je skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a napětí.

Zažij PRIMÁTOR

Náchodský pivovar PRIMÁTOR přináší chutě piv z celého světa, abyste mohli objevit tu pravou pro vás. Pivo vaří tradičním způsobem – kvasí na spilce v otevřených kádích. Sládek a jeho tým pečují o pivo tak, aby mělo vždy plnou chuť, vyváženou hořkost a správný říz. Podle nálady si můžete vybrat jedinečný speciál, spolehlivou klasiku nebo unikátní limitovanou edici.

Nakoupit můžete přímo v pivovarské prodejně nebo na e-shopu. Objevte kouzlo náchodského regionu a krásu místní přírody, se kterými je pivo PRIMÁTOR pevně spjato.

Zažijte PRIMÁTOR a využijte možnost se seznámit s provozem pivovaru, jeho historií a současností. Během 60minutové komentované prohlídky se dozvíte vše podstatné o výrobě piva a navštívíte prostory varny, spilky, ležáckého sklepa a stáčíren. Exkurzi pak můžete zakončit posezením v návštěvnickém centru s ochutnávkou čepovaného a lahvového piva s možností občerstvení.

Made in Czech republic

Rychnovské Hradčany znovu na nohou: zámek prošel velkou obnovou

Jedna z největších jednorázových investic do rodového majetku v novodobé historii. Tak označil hrabě Jan Kolowrat Krakowský stomilionovou sumu, kterou se povedlo za posledních pět let dát do oprav jeho zámku v Rychnově nad Kněžnou.

Období nebývale masivních investic a rozsáhlých oprav začalo v únoru 2018. Jako první přišly na řadu střechy, fasáda v průčelí a okolí zámku. Úpravy předzahrádky, cest v průčelí zámku a výsadba zeleně se prováděly podle plánu ze třicátých let minulého století.

Sala terenna, nebo-li zahradní sál, dostala nový strop, výmalbu a podlahy. Má obnovené původní vstupní otvory. Opravená byla i terasa na severozápadní straně komplexu a také spojovací chodba, která byla v havarijním stavu.

Rekonstrukce unikátního kostela

Hodně sledovanou byla rekonstrukce unikátního kostela Nejsvětější Trojice s barokním průčelím od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Řemeslníci provedli mimo jiného obnovu vnějšího pláště, opravili zákristii a zrestaurovali kompletní mobiliář. Upravili boční vstup a propojovací chodbu vedoucí k zámku. Byly také vyčištěné pozůstatky stavby piaristické koleje z 18. století.

Práce na kostele stály 50 milionů korun, tedy téměř polovinu z celkové sumy 104 milionů. Zhruba 82 milionů získal Jan Kolowrat Krakowský jako dotaci z Evropské unie. Částkou 1,7 milionu přispělo ministerstvo kultury a 700 tisíci pomohl Královéhradecký kraj.

Sídlo rodu Kolowratů je jedním z největších barokních komplexů v Čechách. Pro jeho vzhled, rozlohu a umístění nad údolím mu dokonce místní říkají rychnovské Hradčany. Dominanta města prodělala vážnou devastaci zejména za socialismu.

Zdroj fotek : Shutterstock, Freepik.com

©2024 VLTAVA LABE MEDIA, a.s. Kopírování obsahu je bez písemného souhlasu společnosti Vltava Labe Media, a.s. zakázáno.

denik.cz